Filmler · Genel

Keşke 30 Olsam (Amerikan Movie 2004) 

Pazar gününün sıkıcı olması üzerine bir de havanın kapalı olması eklenince çoğumuz gününü evde geçiriyor. Bir kış günü evdeyseniz ve o gün pazar günüyse yapacakların başında battaniyenin altına girip içinizi sıcacık edecek bir film izlemek gelir.. 

İşte ben de tam olarak öyle bir film önereceğim size 🙂

Tür: Fantastik Filmler, Komedi Filmleri, Romantik Filmler

Yapım: 2004

IMDB Puanı: 6.1

Yönetmen: Gary Winick

Oyuncular: Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Judy Greer

Konusu:

Keşke 30 Olsam filminin konusunda Jenna 13 yaşındadır ve bir an önce yetişkin olmak istemektedir. Ailesi tarafından bunaltılmaktadır, okuldada sevdiği erkek tarafındanda görmezden gelinmekten bıkmıştır. Sadece en iyi arkadaşı ve komşusu olan Matt Flamhaff ile zaman geçirmektedir ve ondanda sıkılmıştır. 13. yaş gününde büyük bir parti vermeye karar verir ve okulun en popüler çocuklarını evine davet eder. Evde oynadıkları Cennette Yedi Dakika oyununda Jennayı arkadaşı küçük bir dolaba hapsederler ve Jenna burumdan kötü etkilenir ve tüm kalbiyle bir dilek tutar. Dileğinde bir an önce büyüyerek istediği hayata kavuşmak ister ve mucizevi bir şekilde bu dileği kabul olur.  

giphy

Şöyle biraz bahsetmek gerekirse Jenna 13 yaşında daha ufacıcık bir kızdır. Tek arkadaşı Matt’tir. Kendisini güzel bulmayan Jennanın tek isteği 6lı kız grubuna (yanlış hatırlıyor olabilirim isimleri 😀 )  dahil olmak ve okulun yakışıklı çocuğuyla sevgili olmak. (Yakışıklı çocuğu dedikleri de Amerikan çocuğu işte sarışın bi tip. Matt ondan kat ve kat iyi 🙂 

ashley-benson-13-going-on-30-e1418187966496
Okulun havalı kız grubu. Aman ya Rabbim tiplere gel 😀

Amacı uğruna çabalayan Jenna 13. yaş partisine  6lı kız grubunu ve sevdiği çocuğu davet eder. 13. yaş gününde Matt Jenna’ya kendi elleriyle yaptığı bir maket ev hediye eder ve üzerine toz serper.

Keske-30-Olsam-67
Serptiği toz dilek tozu gibi bir şeydi sanırsam..

6lı kız grubunun gelmesi üzerine Jenna maket evi dolabın en yukarısına koyar. Daha sonra Cennette 7 dakika oyunu oynarlar ve Jenna dolaba girip sevdiği çocuğun oraya gelmesini bekler. Ama o bekler kızlar ve sevdiği çocuk çoktan gitmiştir. Sevdiği çocuğun yerine Matt gelir ve Jenna Matt’i suçlayarak onu kovar. Ağlamaya başlar ve 30 yaşında olmayı diler. Sırtını dolabın raflarına vurdukça Matt’in eve serptiği toz onun üzerine dökülür. 

tumblr_mee5dmkSXP1qg1zuyo1_250

Ve Jenna birden bir yatakta ve büyümüş halde bulur. Ne olduğuna anlam veremeyen Jenna yavaş yavaş anlamaya başlar. Onun dileği kabul olmuş ve 30 yaşına gelmiştir. Bunun mutluluğu ve şaşkınlığı arasında kalan Jenna aslında hedefine ulaşmıştır. Çünkü öğrenir ki o geçmişte 6lı kız grubunun lideri olmuş ve tam da istediği gibi bir hayat yaşamıştır. Şuan en iyi arkadaşı 6lı kız grubunun eski lideridir. İkisi de aynı yerde editörlük yapmaktadır.

36EF239056630849ABD3D6B5r
Sarışın kız eski 6lı kız grubunu lideri ve soldaki Jenna.

13_Going_On_303

18381799.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Kendine, bu haline anlam veremeyen Jenna hemen gidip Matt’le görüşmek ister. Matt’e ulaşan Jenna, Matt’in o günden sonra hiç onunla görüşmediğini öğrenince hayal kırıklığına uğrar. Ve tekrar Matt’le görüşmeye kara verir. Onu partiye davet eder. 

13going5.gif
Michael Jackson dansı.

Jenna 30 yaşında günlerini geçirdikçe hiç sevmediği bir sevgilisi olduğunu öğrenir. Aslında hiç sevilmediğini herkese kötü davrandığını öğrenir ve en kötüsü de Matt’in yakında evleneceğini öğrenir. 

SPOİLER İÇERİR.

jennifer_garner4

Jenna Matt ile zaman geçirdikçe onu sevdiğinin farkına varır. Ama çoktan iş işten geçmiştir ve evlenmek üzeridir. Jenna aslında istediği 30 yaşının aslında o kadar güzel olmadığını da anlar. Hayal ettiğinin bu olmadığına karar verir.

Ve Matt’e gidip onu sevdiğini söyler. Matt’te Jennayı sevdiğini söyler ama bir yola girdiğini ve yarı yolda bırakamayacağını belirtir.

tumblr_nb90lhTmRC1tbnsxvo1_500.gif

Üzülen Jenna ağlayarak odadan çıkar ve yine dilek diler. Bu sefer 13 yaşına geri dönmeyi diler. Dilediği dilediği anda kendini aynı dolabın içinde ve Matt’in onun yanına geldiği zamanda bulur. Matt’in üzerine atlayıp ona sarılır ve öper. En sonunda ise aradan yıllar geçer ve Matt ile Jenna evlenir..

Keske-30-Olsam_1
MUTLU SON 🙂

Filmin ana fikri ise ne olursa olsun dilediklerimize dikkat etmeliyiz. Eğer dilediklerimiz istediğimiz şeyler değilse Jenna kadar şanslı olamayabiliriz 🙂 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s