Genel · Japonya

Bir Japon Oyunu Karuta

Kartlarla oynanan Japon oyunudur. Amaç  dinletilen şiirin hangi kartta olduğunu hatırlayıp onu rakibinden önce almak. Ezbere dayanan bir oyundur. Kartların yerlerini ezberliyorlar ve şiirden bir kelime bile kartları almalarına yardım ediyor. Bu oyunda yalnızca ezberiniz değil refleksleriniz de sağlam olmalı ki rakibinizden önce kartı alabilin.

Karuta 100 adet şiir kartından oluşan hız ve zekanın ölçüldüğü son derece zor bir oyun. Bu 100 kartta çok eski zamanlarda seçilmiş şairlerin aslında saray duvarlarına asılması için yazdığı şiirler bulunmaktadır. Oyun kartlarından yalnızca 50 tanesi alınarak 25 sizde 25 rakibinizde olmak üzere karışık olarak dağıtılır. Belli bir uzunluk ve dizim şekliyle dizilen kartların ilk mısrası bir okuyucu tarafından okunur ve siz de diğer mısranın yazdığı kartı rakibinizden önce almaya çalışırsınız. Okunan fakat sahada olmayan diğer 50 kart konusunda dikkat etmelisiniz. (ölü kartlar) Oyun sonunda 25 kartı en önce toplayan oyuncu kazanır.

Ben bu oyunu gördüğümde aşırı derecede sevdim. Oynamak nasip olmadı ama bir anime öyle içimize işletti ki oynamış kadar olduk. O anime Chihayafuru 🙂

Animeden şiir örneği :

Chihaya adını bu şiirden almıştır. Zaten animede de çok üzerinde durulmuştur.

千早ぶる     Chihayaburu

“Kadim zamanların heybetli Tanrıları bile Tatsuta Nehri’ndeki kızılı ve altından akıp giden suyu duymamışlar.”

Tatsuta nehri
Tatsuta nehri

Şiir ilk bakışta sonbaharı ele alıyor gibi gözükse de aslında sanılanın aksine Narihara’nın Yukihara’ya duyduğu aşkı ifade ettiği düşünülmektedir. Narihara, Tatsuta Nehri’ndeki kızıl Akçaağaç yaprakları altında uzanan bu nehir tasviriyle aslında baharın ardından her şeyin solduğu sonbaharda hala sevgilisine duyduğu aşk gibi kırmızı kalan Akçağaç yapraklarını anlatmaktadır. Bu yapraklar tıpkı gizli aşkı gibi suyun altından, gün yüzüne çıkmaktadır.

Chihayafuru animesinde:

Reelde :

Alıntı (animefanstastica)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s