Animeler

Akatsuki No Yona

Akatsuki.no.Yona.full.1789703 (1)

Sanırım Türkçesi ‘Şafağın kızıllığında duran kız’ gibi bir şeydi. Bu mantıkla kızın adı Şafak diye düşündüm 😀 Türk aklı işte 😀 Neyse konuya döneyim :

 Tür: Aksiyon, Komedi, Shoujo, Romantik, Fantastik 

Bölüm sayısı: 24

Krallığın tek prensesi olan Yona el bebek gül bebek büyütülmüştür. 16. yaş gününde küçüklüğünden beri gizliden gizliye aşık olduğu kuzeni Soo-won, babasını öldürüp tahta geçer.Olanlar karşısında hiçbir şey yapamayan ve güçsüzlüğünün farkına varan Yona, çocukluk arkadaşı aynı zamanda koruması olan Soon Hak ile beraber krallıktan kaçıp yeni bir hayata başlar ama bu kaçış bir bitişten çok her şeyin başlangıcıdır.

O kadar eğlenceli bir anime ki neden bu kadar geç kaldım bu animeyi izlemek için diye kendime kızmadan edemiyorum. O ara izlediğim animeler vardı ve bu animeyi de görüyordum. Geç oldu ama izledim. Zaten anime sizi ilk bölümde kendine bağlıyor. En çok ilginizi çeken Yona ile Hak’ın atışmaları oluyor 😀 

Yona-hime
Yona-hime

Yona ilk başta belirtildiği gibi el bebek gül bebek büyütülen bi kız. Babası yani kral onun asla eline silah almasını istemiyor. Hatta kral ülkesinde silah tutan kimse istemiyor. Yona da babasını böyle tanıyor. Ona çok bağlı. Babası da onun her istediğini yapan biri. ( Ayrıca Yona kızıl saçlarından çok rahatsız bunu da belirteyim 😀 ) Yonanın kuzeni var Soo-won. 

Soo-won
Soo-won

Yona küçüklüğünden beri Soo-won’u seviyor. Onun kibarlığından falan hoşlanıyor sanırım 😀 çünkü Soo-won ona hep merhametle sevgiyle yaklaşıyor. Aslında Soo-won gerçekten Yona’yı seviyor. Yonanın 16. doğum gününde Yonaya saç tokası bile hediye ediyor. Ülkedeki durum vs nedenlerle Yona’nın babasını öldürüyor ve Yona da bunu görüyor. (Soo-wonu gördüğümde var bunda bi halt dedim dur bakalım çıkacak dedim çıktı 😀 Yona onu seviyor ama ben hiç sevmedim 😀 ) Soo-wonda bu yaşanılanları gördüğü için mecburi olarak Yona’yı öldürmeye kalkıyor. Tabi ki Yona’yı koruması olan Hak kurtarıyor. İşte benim adamım 😀  en sevdiğim karakterlerden bir oldu Hak. 

Hak
Hak

Kara şeytan diye de biliniyor 😀 rüzgar kabilesinden kendisi. Ve çok güçlü 😀 Herkes ondan korkuyor.

Baksanıza ya kim korkmaz ki Haktan :D
Baksanıza ya kim korkmaz ki Haktan 😀

Aslında Hak da Yonayı seviyor. Küçüklüğü Yona ve Soo-won ile geçiyor. Yona’nın Soo-wonu sevdiğini görünce sevgisini içine atıyor. Ama yaşanan bu olaylar onların yakınlaşmasını sağlıyor.

Ama yakışmıyolar mı :D
Ama yakışmıyolar mı 😀

Kaleden Yonayı sağ salim çıkaran Hakla Yonanın macerası başlıyor. Peşlerindeki askerlerden kaçıyorlar. Onlardan kurtulmayı başaran Hak ve Yona bi kahinin evinde buluyorlar kendilerini. Kahin ejder efsanesinden bahsediyor. (Ben sadece ismini anmakla geçiyorum, animede zaten açıkca bahsediyor.)

Baştaki Yona yani kıl ejder. Diğerleri de beyaz, mavi, yeşil, sarı ejderler. Hepsinin değişik güçleri var.
Baştaki Yona yani kıl ejder. Diğerleri de beyaz, mavi, yeşil, sarı ejderler. Hepsinin değişik güçleri var.

Yona ve Hakta yanına Yoonu alarak ejderleri bulmaya çıkıyorlar. Bu yolda başlarına bir sürü iş geliyor. Tabi Yona güçsüz olduğu için ok atmayı öğreniyor. Güçlenmek için elinden geleni yapıyor. Yonanın bir prensesten bir savaşçı kıza dönüşmesi muhteşem zaten. Ok atmayı öğrenmesi beni kendimden geçirdi 🙂 bende yapmak istiyorum ya dedim 😀 Yona animelerde örnek aldığım ikinci kız oldu 🙂 

Yonanın değişimi
Yonanın değişimi

                         İkinci sezonu çıkar diye bekliyorum. Çünkü anime yarıda kaldı. Çıksa keşke de bizde Hak ile Yonayı görsek 😀

Akatsuki No Yona” için 6 yorum

 1. Bu anime öyle güzeldi ki izlediğimden beri 2.sezon için sabırsızlanıyorum
  Böyle yarım kalmamalı
  Yona artık Soo-won aşkından vazgeçip Hak’a yönelmeli
  Eğer ikinci sezon gelirse öyle güzel olur ki

  Beğen

 2. Soon Hak değil Son Hak ayrıca animenin ilerleyren bölümlerde Son soyadını Rüzgar kabilesinin iyiliği için bırakıyor belirteyim dedim sıuhjsdjdgjh Bir de spoiler istemeyen okumasın
  Soo-won ve Yona mangada bir çok kere karşılaşıyor hatta bir keresinde Hak Soo-Won’u görüyor ve neredeyse öldürüyordu ama Jea-ha Hak’ı durduruyor o da zar zor zaten gfjhjfıdsujfjfsdh Hak Yona’ya bir çok kez sen Soo-Won’u affetsen bile ben affetmem diyor

  Beğen

 3. Bu animeyi izledikten sonra psikolojim bozuldu 2 gün ağladım . Yok yani soo – won neden kıza böyle yaptı ki ? Birde ” görüşürüz yona . ” kısmı yok mu beni benden aldı . Ama orada babasının yanına gelmeseydi soo – won ile evlenip mutlu mesut yaşarlardı . Açıkcası ben soo – won ‘ u tercih ediyorum hak ‘ a . Keşke anime 1. bölümün ilk 18 dk sinde olduğu gibi devam etseydi . Hem en sevdiğim hemde en sevmediğim ilk anime .

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s